2010

Zpráva o činnosti DS Komedyjanti za r. 2010
(jak byla přednesena na výroční schůzi dne 11.2.2011)

Drazí moji !
Ač se to nezdá, je pryč další rok činnosti našeho spolku. Opět se jednalo o rok poměrně náročný - jak také jinak, když jsme se pustili do taškařice s kolegáčky z Baernau, ale pěkně popořádku.

Leden jsme začali společnou oslavou Nového roku v Baernau, kam jsme přivezli ochutnat echt Bémiše vajnacht cukroví a lehce pohovořili o společné hře. Již 3.1. se začal zkoušet "Přípitek" a zkoušky pak probíhaly každou neděli až do dubna. 23.1. proběhla první čtená zkouška hry "Don Camillo a Peppone", v Baernau při ní byla přítomna i režisérka Yvon Brožová (čti Brosch). Začínáme kulit oči na klády textu, obzvláště Franta jako don Camillo.

V únoru byla stěžejní akcí Výroční schůze DSK a naše zapojení do Masopustu, který organizovala MKS. Zkouší se "Přípitek".

Březen zahajujeme oprášením "Postele pro anděla", kterého jsme hráli 3.3. v Částkově. Nyní s odstupem času lze říci, že to byla vlastně taková tichá derniéra. Ač to byla podařená věc, v klopotném roce nebyl prostor na další reprízy. Celkem se odehrálo 10 představení, licence skončila v červnu 2010. Možná, že se k němu po čase vrátíme, tak jako k Černošskému Pánabohu. 21. března si dáváme s Baernauskými partičku bowlingu na Zimáku.

V dubnu finišujeme se zkoušením "Přípitku", kdy se scházíme i 2x denně podle jednotlivých povídek (chudák rejžka, která je přítomna pořád). Drama vrcholí na generálce 25.4. - již večer je premiéra. 139 platících diváků vytváří patřičnou atmosféru, a tak se snažíme. Možná to bylo tím erotickým podtónem povídek, možná i kvalitou našeho podání, ale jisté je, že představení bylo (dle reakcí diváků) velice úspěšné. Měsíc zakončujeme naší účastí na "čarodějnicích" v zahradě Muzea.

Květen je měsícem záhulu, tedy zahájením zkoušek v Baernau. Do "Dona Camilla a Pepponeho" je zapojeno 10 našich. Ve druhé polovině měsíce se zkouší již každý den.

I v červnu se zkouší každý den, jen 18.6. se nezkouší, to je premiéra a také velice úspěšná. Již 22. a 23. se opět zkouší, a to "Přípitek", neboť 24. června jej odehráváme pod širým nebem v zahradě Muzea. Lze pozorovat zajímavý jev. Při představení v přírodě nepovlávají pouze kulisy, ale i někteří učinkující. Hned druhý den a následující sobotu reprízujeme "Dona" v Baernau.

Červenec - 2. a 3. opět Baernau zpestřené oslavou Frantových narozenin, pak je až do konce měsíce volno - hurá.

Počátkem srpna (2.8.) přezkušujeme "Přípitek" a 4. a 5. i "Dona Camilla", kterého hrajeme ve Mži v rámci historických slavností 6.8. Účast je uspokojivá a vzhledem k většímu množství českého textu (ke zděšení Baernauských) jsou i reakce publika uspokojivé. V sobotu na Historických slavnostech se hrají dvě povídky z "Přípitku", po letech nám do hraní prší, ale náměstí nezastřešíte. 21.8. se tradičně zapojujeme do Pivních slavností v Chodovaru. Tyto se tentokrát zaměřily na propagaci borůvkového piva, čemuž se přizpůsobil i scénář našich vystoupení. Opět se hrálo na dvou scénách (jedna u kašny a druhá ve varně) do úplného vysílení.

Září je volnější a jen na jeho konci zkoušíme "Přípitek" s novou posilou v podobě Martiny a Jarušky, které zaskakují za Martinku, jež je ve vysokém stupni očekávání.

Říjen zahajujeme předvedením "Přípitku" v Tisové. 2.10. je v Baernau vyhodnocení sezóny a tak se vracíme na místo činu a mlsáme tam zoigel. Zkoušíme a zkoušíme a 29. října pak předvádíme "Přípitek" v Domažlicích (týden před tím společně zhlédneme vystoupení Domažlických u nás). Začínáme (dost dramaticky) zkoušet "Vlasy", které mají být naším příspěvkem v Domažlicích na divadelním bále.

Bál se koná v listopadu a z naší scénky jsou u vytržení především diváci starší generace, neboť "hipíky" na Chodsku nezažili. Několik členů se zapojuje do "Muzejní noci", kde se konaly scénky v rámci večerních prohlídek.

Prosinec, to je tradiční "čertování" při němž také tradičně vypomáháme MKSce strašit při Mikulášské nadílce zlobivé dětičky. Oprašujeme "Přípitek" a hrajeme v Částkově. Rodí se myšlenka na podobu závěrečně-ročního vystoupení v Tachově. Jak se nám to toho 27.12 povedlo víte sami. 163 platících diváků se přesvědčilo, že jsme schopni improvizace na koukatelné úrovni. Ještě několik dní po představení jsem byl zastavován lidmi, kteří nám skládali pochvalu. Ale pozor! Neusínejme na vavřínech, jistě každý sám ví, že stále máme na čem pracovat.

Tolik rok 2010.

Co nás čeká letos? Po představení v Bezdružicích a Plané je předjednáno předvedení "Přípitku" v Třemešném na konci března, Klenčí 8.4., K. Lázně červen?, v Částkově a Pernolci v červenci, Pivní slavnosti v Chodovaru 20.8. V návaznosti na 150. výročí Jízdárny předpokládáme odehrání pásma scének k přiblížení historie Světců a vlastní jízdárny v prostorách Muzea v květnu a v rámci Historických slavností 6.8. na náměstí. MKS má představu, že při té příležitosti odehrajeme 3. povídku z "Přípitku" v dobovém posunu, jak jsme to předvedli koncem loňského roku. Letošní H.S. se prý totiž ponesou v moderním pojetí, dost bylo šermování. V rámci upevňování vztahů s kolegáčky z Baernau se uvažuje o soutěži v lukostřelbě - dost bylo Bowlingu :-) a zájezdu do Č. Krumlova. Jak jsem byl informován, naši rejžové předpokládají, že se pustíme do nastudování "Bubáků" (to má zájem dělat Pavel) a do Hrátek s čertem (do toho se pustí Ivča). Na to, aby se nám i v letošním roce dařilo činím "Tfuj, tfuj, tfuj a zlomme vaz!