2011

Zpráva o činnosti DSK v roce 2011
Drazí moji, tak jsme opět o rok zkušenější. Úvodem se vrátím k úkolům vzešlým na našem posledním jednání.Podařilo se splnit nákup dalších dvou mikroportů a jednoho mikrofonu do ruky.Přetrvává úkol inventarizace techniky, rekvizit a kostýmů a dokončení nástropních věšáků.Nyní k roku 2011 krok za krokem:

Leden – začalo se zkoušením scénáře „Světce v běhu století“ (dále jen „Jízdárna“)-leporela ke 150.výročí Jízdárny ve Světcích. Režie se chopil Pavel Řepa, který je též autorem textu (ve spolupráci s Dr.Hutníkovou).Oprašuje se také „Přípitek všem láskám“ a odehrávají se představení v Plané a Bezdružicích.

Únor – proběhla pouze výroční schůze DSK

Březen – v rámci country večera v Černošíně odehráváme taškařici na motivy drsného barového prostředí divokého Českého západu. Proběhlo také družební setkání s kolegáčky z Bärnau a to formou střeleckého zápolení na střelnici Na Rychtě. Střílelo se ze vzduchové pistole, pušky a luku.V Třemešném se odehrála jedna povídka z „Přípitku“.

Duben – v Tachově hrajeme „Přípitek“, je to – pravděpodobně- opět taková tichá derniera, i když kdo ví, licenci máme až do konce roku 2012… Nu každopádně jsme odehráli 12 představení (včetně samostatných povídek).

Květen – činnost je věnována velice intenzivnímu zkoušení „Jízdárny“ (3x!!!) a pak 25.5. probíhá v zahradě Muzea její premiéra.

Červen – zájemci se účastní oslav 50. narozenin Alfréda Wolfa v Bärnau.V rámci Dnů Českého lesa se na Zlatém Potoce hrála taškařice o počátcích těžby zlata v regionu.V rámci oslav Jízdárny se na MKS odehrály vybrané povídky „Jízdárny“.

Červenec – na rockfestu Prokopnutí ve Starém Sedlišti se odehrála jedna povídka z „Přípitku“. Na pouti v Pernolci se pak reprízovala zlatokopecká taškařice.

Srpen – je jako každoročně ve znamení Historických slavností, na hlavní scéně se odehrála „Jízdárna“, jako vždy se bez nás neobešel průvod. V neděli se pak ještě hrála část „Jízdárny“ v malém sále na MKS.Nemohli jsme si nechat ujít Pivní slavnosti v Chodovaru.Bylo zadáno jedinečné téma scének: Plníme plán a za plotem stojí raketoplán.A tak není divu, že se mezi sudy objevuje komandír raketoplánu Buran.Představoval jej Pavel Řepa ve slušivém oranžovém overalu.Že mnohým divákům poklesla čelist bylo ten den běžným jevem.Doporučuji podívat se na webové stránky Chodovaru, kde je ještě stále spousta fotek z tohoto zdařilého představení.V tomto měsíci jsme ještě zajeli do Bärnau, kde bylo vzpomenuto na deset let vzájemné spolupráce.Bärnauští se nám pochlubili budovanou středověkou vesnicí a přilehlým areálem.

Září – 17.9. v rámci Dne památek odehráváme nekonečnou sérii pátého obrazu „Jízdárny“ přímo v interiéru Jízdárny. Začínáme se také zaobírat přípravou nové hry. Volba padla na Karla Michala a jeho Bubáky pro všední den.Části souboru se to moc nezdá a tak po čase začínají zpracovávat Jiřího Štědroně a jeho Ten čtvrtek platí.Tak že připravujeme představení dvě.

Říjen – za ukrutné zimy se na návsi v Olbramově hraje „Jízdárna“. Začala se také zkoušet Lysistráta pro vystoupení v Domažlicích. Měsíc zakončujeme scénkou v rámci nočních prohlídek Jízdárny.

Listopad – na divadelním bále v Domažlicích jsme si střihli Lysistrátu-používáme mikroporty a tak je nás přes smích i slyšet. Zkouší se Bubáci a Čtvrtek

Prosinec – sporadickou účastí jsme pomohli MKSce s realizací mikulášského Čertování, svou přítomností morálně podpíráme své kolegy z Domažlic při jejich vystoupení ve Mži. V rámci vernisáže výstavy věnované 150. výročí Jízdárny se hraje v Muzeu jeden obraz „Jízdárny“. No a rok 2011 končíme recesistickým výstupem na vrchol Vysoké. Akci organizovali turisté z Tachova, kterým nad naší horolezeckou výstrojí a psem záchranářem také poklesávají čelisti. Do letošního roku vstupujeme při společném slavení Silvestra.

Rok 2011 můžeme označit za klasický rok, možná lze říci, že ničím nebyl výjimečný a jako takový zapadne do šedi jiných let. Ale pozor, zdání klame!Opora souboru Franta Havel si vzal umělecké volno a nezapojil se do našich aktivit.Na druhé straně se ze záskoku v podobě Martiny Pirožinské (kterou neodradila ani hektická příprava „Vlasů“ na naše vystoupení v Domažlicích na konci roku 2010) vyklubala aktivní herečka.Stejně tak se stalo i v případě Michala Lasyho Laška; z kytaristy který zaskočil za Frantu se stal hercem.Díky oběma se pozitivně naředil věkový průměr souboru.Další zajímavostí, která zaslouží pozornosti je fakt, že premiéru „Jízdárny“ jsme zmákli na tři zkoušky – pravda, pilovala se pak každé představení… V neposlední řadě pak byl uvedený rok výjimečný zkušeností s realizací dotace od Plzeňského kraje. Čerstvé šediny členů vedení spolku jsou důkazem toho, že je stále se čemu učit.Tolik rok 2011.

Co nás čeká v roce 2012? V první řadě je to rok 20. výročí trvání našeho divadelního spolku – důstojné oslavení tedy bude na místě. Na tento rok také připadá společná divadelní aktivita se souborem v Bärnau.Je to rok Husitských slavností.Jak předeslal pan Plevka, také letos s námi počítají na Pivních slavnostech v Chodovaru.Čeká nás premiéra „Bubáků“ – 3.3. a premiéra „Čtvrtku“ – 13.4..Budeme se tedy muset zase pěkně otáčet, abychom vše zmákli ke spokojenosti diváků a našich příznivců.Tož „tfuj,tfuj,tfuj a zlomme vaz!“