Jan Hus

Hus a KOMEDYJANTI
Tak lidičky, teď vám něco řeknu. V tom názvu by to šlo napsat i s malým "k", protože ještě když byl Mistr študákem, nikterak se nestranil kolektivu a byl dokonce velmi vítaným společníkem. Je tedy pravděpodobné, že se po pilném studiu v nějaké příjemné pražské hopůdce s komedianty osvěžoval. No a s KOMEDYJANTY znovu ožil a to dokonce 2x. To bylo tak:

Po úspěchu divadelní hry "Na Zlaté stezce" ve které společně s ochotníky z německého Bärnau hráli i dva naši členové (Bruno a Martinka) se nechalo ukecat pár dalších členů a kývlo na to, že se zapojí do dalšího podobného projektu. Psal se rok 2002. Hra se jmenovala

"Pohár vína pro Mistr Jana"

(jednalo se o skutečný příběh - je totiž doloženo že se Jan při své cestě do Kostnice zastavil v Bärnau, kde byl velice srdečně přijat místním farářem a hezky si pokecal i s místním obyvatelstvem), autorem byl Peter Klewitz a režie se ujal Nikol Putz. Hrálo 5 Čechů a asi 18 Němců. Předpokládalo se, že to bude sranda jako ve "Stezce" - budeme mluvit česky a jen sem tam něco německy (jako že ten wein ist gut a Hus si vytačí s lebt vohl), chachá,bylo to jinak. Chudák Hus měl 30 replik (to nepočítáme šlágvorty na které musel reagovat) v němčině a asi 50 v češtině, ostatní na tom byli trochu lépe. Faktem je, že i kolegové z Bärnau sem tam utrousili věťičku česky, jen jsme dlouho nevěděli co říkají. No, zažila se spousta srandy (čti:legrace), každou novou zkouškou se vztahy upevňovaly a padaly bariéry (u pár jedinců i ty jazykové) - jen toho Chodovaru a medoviny co se vypilo a wurstů pojedlo! Vlastní hra měla veliký úspěch - bylo jedenáct repríz a jednou jsme dokonce hráli i v Mnichově(!) v bavorské Státní kanceláři. Je nutné zmínit také scénu. Dominovala jí několikametrová "kamenná" zeď v pozadí, která se pak rozbourala a lid obecný (český i německý) si na trosky posedal a družně naslouchal slovům Mistra, současně svlažujíc svá hrdla z kolujícího džbánu Frankovky (případně bärnouského rybízáku - to podle toho,co bylo po ruce ...).